Pajęczyny, dusza smoka i niebezpieczna przygoda – to książka, która powstała na zajęciach artystycznych. W całości zilustrowana oraz napisana przez dzieci w wieku 8 – 12 lat. To zdecydowanie nasz największy i najdłużej trwający projekt ze wszystkich! Muszę powiedzieć, że dzieciaki spisały się na medal! Wykonały ilustracje na podstawie scenografii, które montowały z wycinanek, wymyśliły historię i ją opisały. Wszystko działania trwały wiele tygodni.
Nietypowa była kolejność przy tworzeniu tej książki. Zazwyczaj na początku jest tekst, dopiero potem wykonuje się ilustracje. W naszym przypadku było zupełnie na odwrót.
Scenografia i postacie
Na początku był sobie karton… taki po tostach, przywędrował do nas ze sklepu wraz z zakupami. A pamiętacie jakie motto jest u nas tym nr 1? Oczywiście: „Nie wyrzucaj – wykorzystaj!”
Od razu padł pomysł, aby zrobić z niego scenę i mały teatr. Papier kolorowy i nożyczki poszły w ruch, wycięliśmy drzewa, liście oraz kwiaty. Pierwsza scena 3D nas zachwyciła. Była bajkowa! Kartonów nagle przybyło, dzieci na zajęciach też i w ten sposób pracowaliśmy nad kolejnymi scenami.
Równocześnie padł pomysł na to, aby sceny teatrzykowe sfotografować i wykorzystać jako ilustracje, napisać tekst i zrobić książkę w małym nakładzie.
Hop! Sceny powstawały, potrzeba jeszcze postaci – pomysł na to, aby dzieci same zostały bohaterami książki i wystąpiły w scenografii padł jak strzała. Do wykonania każdej postaci wykorzystaliśmy drewniane sztućce jednorazowe, papier i specjalne mazaki, które nadają się do malowania drewna. Każde dziecko narysowało siebie – dziewczyny to łyżeczki, chłopcy to widelczyki! Smok, Ufo i pająk wycięte z kolorowego papieru. I każdą postać można dowolnie umieszczać w poszczególnych scenach.
Jak powstał tekst do książki?
Całą historię wymyślaliśmy pracując przy scenografii. Rozbiliśmy książkę na najważniejsze punkty i rozdziały, zanim dopracowaliśmy wszystkie sceny. Powstał ciekawy konspekt, do którego każde dziecko dorzucało swoje pomysły.
Ale najważniejszą pracę przy tekście – czyli spisanie całej opowieści – zrobiły najstarsze dziewczynki, spotykając się nawet po kilka razy w tygodniu. I wyszło im to znakomicie!
Ilustracja książki
Kolejnym etapem było sfotografowanie każdej sceny, tak, by zilustrowała tekst. Przy układaniu postaci wśród liści i kwiatów, drzew i w dziupli, w jaskini smoka czy pajęczynach było dużo zabawy! Zdjęć zrobiliśmy wiele, ale tylko te najlepsze trafiły ostatecznie do książki.
Łączenie w całość by powstała książka
Aby książka miała ręce i nogi, a raczej cały tekst, okładkę oraz ilustracje w jednym miejscu trzeba jeszcze kilka kroków. Tu najwięcej pracy było już po mojej stronie – przygotowałam całą książkę do druku, rozmieszczając ciekawie tekst oraz obrazki, projektując okładkę. Gotowy wydruk został ręcznie oprawiony. Efekt końcowy jest świetny!
Prezentacja książki podczas wernisażu
Książka „Pajęczyny, dusza smoka i niebezpieczna przygoda” doczekała się prezentacji podczas wernisażu w Bibliotece w naszej wiosce. To najlepsza nagroda dla twórców – mieć swoje 5 minut na to, by pokazać jak wiele pracy i kreatywnych działań potrzeba, by zrealizować własną książkę. Książkę można wypożyczyć w bibliotece. Nakład zrobiliśmy miniaturowy, jest zaledwie kilka sztuk – dla każdego autora po jednej.
Chcesz też przeczytać tę historię?
Tutaj możesz pobrać książkę w wersji e-book >> Pajęczyny, dusza smoka i niebezpieczna przygoda
Leave a comment