AKCJA CZYSTY LAS

Akcja czysty las – czyli malowanie tabliczek informacyjnych

tabliczki informacyjne z ilustracjami i hasłami

ilustracje malowane na deseczkach przez dziecko

Mieszkamy blisko lasu i chodzimy do niego niemal codziennie na spacery. To nas relaksuje, przyroda uspakaja, uczy i otacza nas zmieniającym się pięknem.

Niestety ten krajobraz często psują pozostawione przez spacerowiczów papierki po cukierkach, chusteczki, puszki i butelki oraz wiele innych śmieci. Znajdą się tu też opony, stare garnki, wózki i lodówki! Tak! Jeszcze takie smutne skarby można znaleźć w lasach dookoła…

Niedawno był Dzień Ziemi – świetna okazja, żeby zrobić ciekawą i pożyteczną akcję wraz z dzieciakami. Wpadliśmy na pomysł, by oprócz posprzątania części lasu, do którego uczęszczamy, zrobić ciekawe tabliczki informacyjne. Taka mała akcja, a ile radości! Cała nasza wesoła ekipa wzięła w niej udział.

akcja czysty las tabliczki informacyjneJAK PRZYGOTOWAĆ TABLICZKI INFORMACYJNE?

Potrzebne są: drewnianą deseczkę z nawierconą dziurką, farby akrylowe, pędzel, ołówek, sznurek bawełniany i pomysły na hasła i obrazki!

Drewniane deseczki przyciął tata i nawiercił w nich dziurki, tak by można było przez nie przeciągnąć sznurek. Dzieci wymyśliły ponad 30 haseł, ale wybrały 12 najlepszych, do których wymyśliły ilustracje. Wspólnie naszkicowaliśmy ołówkiem pomysły ma deseczkach. Użyliśmy do malowania farb akrylowych, gdyż mają tę właściwość, że są odporne na deszcz i słońce. Nie są też szkodliwe dla środowiska. Dzieci pisały informacje i malowały obrazki. Napracowały się przy tym bardzo! Na koniec przeciągnęły długie sznurki przez dziurki. Ważne by sznurek był z naturalnego materiału, najlepiej bawełniany – taki nie zaszkodzi naturze.

tabliczka z ilustracją i hasłem trzymana przez dziecko

TABLICZKI JUŻ GOTOWE, PORA NA AKCJĘ!

Gotowe tabliczki spakowaliśmy do plecaka. Zabraliśmy ze sobą też wodę, owoce i kanapki, bo wiedzieliśmy, że nasz spacer będzie dłuższy niż zazwyczaj. Rowery poszły w ruch! Przez całe przedpołudnie wędrowaliśmy (ja i pies) i jechaliśmy na rowerach (dzieciaki), zatrzymując się w różnych miejscach, po to, by powiesić tabliczki na drzewach. Na niektóre trzeba było się wspiąć! Całe szczęście w ekipie mam dobrych wspinaczy… Akcję wieszania uważam za udaną, teraz ciekawa jestem jej efektów. Po tygodniu tabliczki wiszą nadal, i jak narazie przynajmniej brak papierków po cukierkach… A to już mały sukces.

 

tabliczka wieszana przez dziecko na drzewie

tabliczka z ilustracją dzieci i hasłemIlustracja na deseczce w lesie

Tabliczki z ilustracją

tabliczka powieszona na drzewie

Zapraszam też Ciebie do zrobienia takiej małej akcji dla naszej ziemi. Pamiętaj, by materiały, których użyjesz były ekologiczne i nie szkodziły przyrodzie. 

Jeśli zrobisz takie tabliczki i je powiesisz, napisz do mnie i pochwal się! 

Share this article
3 comments
 • Grzegorz Magiera
  Posted on 1 czerwca 2020 at 15:27

  Rewelacja! Tak trzeba wszędzie! Brawo Helenka! Brawo Jeremi! Brawo NAPRAWA!

  Reply
 • Karolina
  Posted on 19 kwietnia 2021 at 09:58

  A jakie deseczki są najlepsze, by jak najdużej wytrzymały na zewnątrz?

  Reply
  • administrator
   Posted on 23 czerwca 2021 at 08:33

   oj, ale gapa ze mnie, odpisuję dzisiaj: my użyliśmy deseczek z odzysku – były to kiedyś sztachetki na balkon, niestety nie wiem, jakie to drewno… Pomalowane deseczki najlepiej utrwalić lakierem akrylowym, jest przyjazny środowisku.

   Reply

Leave a comment