DRUKOWANIE STYROPIANEM

Drukowanie styropianem

drukowanie styropianem dla dzieci

JAK NAJPROŚCIEJ POKAZAĆ DZIECIOM JAK POWSTAJE WYDRUK PODOBNY DO LINORYTU?

Drukowanie styropianem to najprostszy sposób pokazania dzieciom jak funkcjonuje technika druku. Jest to świetna alternatywa dla linorytu czy drzeworytu, ze względu na prostotę, niedrogie akcesoria, a przede wszystkim bezpieczeństwo przy wykonaniu, gdyż nie musimy używać ostrych dłut.  Za pomocą ołówka, kawałka styropianu i farb będziemy mogli powielić nasz obrazek.

Potrzebne są: styropian (najlepiej nadaje się wieko z opakowania na wynos), dobrze naostrzony ołówek, farbki plakatowe, rolka gąbkowa lub pędzel, papier, wałek do ciasta

druk styropianem materiały

Na styropianie rysujemy lekko ołówkiem duży i w miarę prosty motyw. Jak jesteśmy z niego zadowoleni to jeszcze raz mocno naciskając prowadzimy ołówek po rysunku, tak aby zrobiły się głębokie (ale nie na wylot) rysy. Pamiętajmy przy rysowaniu motywu, że obrazek, który odbijemy, będzie lustrzanym odbiciem naszego szablonu! Następnie nanosimy rolką równomiernie farbę na nasz wyżłobiony obrazek. Kładziemy na styropian kartkę papieru od góry i dociskamy mocno rękami lub wałkujemy wałkiem. Jeśli dobrze docisnęliśmy obrazek do styropianu we wszystkich miejscach to staramy się powolutku odlepić kartkę – et voilà nasz obrazek jest gotowy!

Styropianowy szablon możemy wykorzystać wiele razy używając także innych kolorów. Jeśli użyjemy farby do tkanin lub farby akrylowej możemy trwale nanieść odbitki na tkaniny i inne powierzchnie.

jak powstaje druk styropianemwydruk kota styropianem

 

Share this article

Leave a comment